Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Elastičnost ponude i potražnje". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.



САДРЖАЈ
1. Појам Еластичности страна 2 2. Еластичност потражње на цену (ценовна еластичност) страна 2 3. Лучна ценовна еластичност потражње (ЕПЛ) страна 3 4. Фактори који утичу на еластичност потражње страна 4 5. Ценовна еластичност и приход страна 4 6. Еластичност потражње на доходак (доходовна еластичност) страна 5 7. Унакрсна ценовна еластичност потражње страна 5 8. Еластичност понуде на цену страна 6 9. Литература страна 8
Појам Еластичности
Економски процеси и појаве су медјузависни. Потражња за неким производом зависи од његове цене, дохотку потрошача, цени повезаних добара, укуса и још многих других променљивих. Ако желимо сазнати колика је и каква медјузависност измедју појединих променљивих требамо измерити реакцију једне у односу на другу, под условом да су остале променљиве константе (цетерис парибус). Та реакција се назива еластичност потражње, показатељ те осјетљивости се назива коефицијент еластичности.
Иначе појам еластичности (еластицитy) први је дефинирао професор са Цамбридге универyитета Алфред Марсхалл у свом делу ''Начела економије'' (Принциплес оф Ецономицс, 1890.).
Еластичност потражње на цену (ценовна еластичност)
Еластичност потражње на цену мери колико се мења количина траженог добра када се мења његова цена. Односно ценовна еластичност је процентуална промена тражене количине подељена процентом променом цене.
Q и П су тачке за коју се посматра еластичност потражње. ΔQ и ΔП су апсолутне промене количине потражње за производом и његове цене, док израз ΔQ/ΔП има негативан предзнак (у нормалним условима пословања пад цена неког производа изазива повећање потражње за тим производом и обратно). То значи да порастом цена пада количина потраживаног производа и обратно. Нпр. ако је ЕП = -2 то значи да је потражња за производом пала 2% када се његова цијена повећала за 1% уз цетерис парибус претпоставку.
Разликујемо три могућности које може попримити коефицијент еластичности:
Када 1% промене цене изазове више од 1% промене тражене количине, то је потражња еластична на цену (ЕП > 1),
Кад 1% промене цене изазове мање од 1% тражене количине, то је потражња нееластична на цену (ЕП < 1),
И јединична еластичност (ЕП = 1), када повећање цена од 1% узрокује смањење потражње за 1%
Важно је приметити да дефиниција еластичности уместо стварних промена употребљава процентуалне промене цене и количине. То значи да промена јединица мерења не утиче на еластичност.
Слика 1. - Еластична и нееластична потражња
Лучна ценовна еластичност потражње (ЕПЛ)
ЕПЛ је еластичност потражње измедју две цене на кривој потражње. Лучну ценовну еластичност потражње можемо израчунати према следећем изразу:
QUOTE , odnosno QUOTE
Ознаке 1 и 2 уз количину и цену означавају почетне и нове вредности количина и цена.
Интерпретација лучне ценовне еластичности је нешто другачија и односи се на промене цене и потраживане количине за одредјени временски интервал.
...

 

 ---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!